Patarimai

10 naudingų patarimų ruošiantis apsilankyti žaidimų kambaryje

Ką reikia žinoti apie žaidimų kambarius?

Kodėl svarbu atsakingai rinktis žaidimų kambarį?

Ruošiatės apsilankyti vaikų žaidimų kambaryje? Jis lyg stebuklų šalis, kurioje vaikams sustoja laikas. Pastebima, kad ši pramoga neretai tampa nedidele tradicija, paskatinimu ar tiesiog linksmu laiko praleidimu vaikams, todėl svarbu žinoti kaip  atsakingai išsirinkti kambarį.  Šiuo metu vaikų žaidimų kambarių Vilniuje, Kaune bei visoje Lietuvoje sparčiai daugėja, tačiau išsirinkti vis dar nelengva (visi žaidimų kambariai Lietuvoje [pilnas sąrašas] ). asmeniškai išbandžiau daugiau nei 50 skirtingų vaikų žaidimų kambarių visoje Lietuvoje ir parengiau 10 paprastų, bet naudingų patarimų, kurie padės ne tik išsirinkti žaidimų kambarį, bet ir tinkamai pasiruošti, kad vaikai saugiai ir smagiai praleistų laiką. Tikiuosi šie patarimai jums bus naudingi.

Visi žaidimų kambariai skirtingi, todėl renkantis būtina atsižvelgti į vaiko amžių, pomėgius bei norus. Jeigu vaikas nori aktyviai praleisti laiką patariu rinktis žaidimų kambarius, kuriuose būtų daug vietos, aukštos čiuožyklos, karstynės ar bent keli batutai. Tačiau jeigu vaikas labiau mėgsta tyrinėti, tuomet ieškoti žaidimų kambarių, kuriuose daugiau vaizduotę išlaisvinančių dekoracijų ar mąstyti skatinančių žaislų.

Šėliodami vaikai žaidimų kambaryje sušyla, todėl naudinga atsinešti buteliuką vandens bei papildomą komplektą drabužėlių ar bent jau antra porą kojinių. Taip pat svarbu susipažinti su žaidimo kambario elgesio taisyklėmis bei visada prisiminti, kad visa atsakomybė tenka tėvams ar vaiką atlydėjusiam asmeniui

Žmogus Voras žaidimų kambaryje Kaune

Švęsdamas gimtadienius žaidimų kambariuose kartu su vaikais stengiuosi išnaudoti bei atrasti kiekvieną to žaidimų kambario privalumą.

Toliau šiame straipsnyje remdamasis savo patirtimi pateikiu 10 patarimų, kurie gali praversti ne tik lankantis vaikų žaidimų kambaryje pirmą kartą.

1. Kaip išsirinkti žaidimų kambarį ?

Kaip ir bet ką kitą savo mėgstamiausią vaikų žaidimų kambarį galite išsirinkti bandymo būdu lankantis viename vaikų kambaryje po kito, tačiau pirmas žaidimų kambarys, kuriame apsilankys jūsų vaikas turėtų būti ypatingas. Todėl rinkitės atsakingai, nes vaikai gali likti nepatenkinti ir susidaryti klaidingą nuomonę apie šią pramogą.

Atstumas nuo namų ?

Žaidimų kambario atstumas nuo namų neretai tampa svaria priežastimi pasirenkant, tačiau mano nuomone tai neturėtų būti pagrindinis faktorius lemiantis pasirinkimą. Žinoma patogumas svarbu, tačiau taip pat reikėtų atsižvelgti į tai kur įsikūręs žaidimų kambarys.

Kartais rasti žadimų kambarį būna sudėtinga. Buvo atvejis kuomet atvykęs nurodytų žaidimų kambario adresu sutrikau ir kelis kartus pasitikrinau ar tikrai atvažiavau ten kur reikia, nes pastatas atrodė apleistas, net keli langai išdužę, tačiau tėveliams mane pasitikus dar kokias 5 minutes žingsniavome iki šventės vietos, kuri buvo už to pastato.

Ne vienas žaidimų kambarys Vilniuje yra įsikūrę gyvenamųjų daugiabučių pirmuose aukštuose, todėl atvykus tampa sudėtinga rasti laisvą vietą automobiliui. 

Mano nuomone arčiausiai esantis žaidimų kambarys ne visada gali būti patogiausias.

Dydis ?

Žaidimų kambario dydis taip pat turi atitikti vaikų poreikius. Būna kelių tipų žaidimų kambariai: visa pramogų zona vienoje erdvėje arba keliose skirtingose žaidimų zonose.

Kuomet karstynės, batutai, kamuoliukų baseinai ar kitos pramogos yra vienoje erdvėje, tėvams daug patogiau stebėti žaidžiančius vaikus ir ramiai mėgaustis puodeliu arbatos. Nors žaidimų kambariuose, kuriuose žaidimų erdvės suskirstytos , tėvams vaikus ,,sugaudyti“ daug sunkiau, tačiau jiems atsiveria vis naujas pasaulis naujoje erdvėje.

Saugumas ?

Žinoma vaikai užsigauti gali bet kur, tačiau žaidimų kambariuose jie mažiau atsargūs juk jie čia atėjo dūkti. Todėl renkantis žaidimų kambarį taip pat patariu atsižvelgti į jo vidaus taisykles (kurios mano manymu dažnai būna nelogiškos), nes jose dažniausiai nurodomos pavojingiausios  žaidimų kambario vietos pavyzdžiui, įspėjama, jog negalima šokti ant apsaugų zonos, nes „apsauginiai kilimėliai yra kieti ir galite susižeisti kojas, kelius, nugarą, alkūnes“. Taip pat perspėjama šokinėti tik batuto centre, nes „jei krisite ant apsauginių detalių, galite susižeisti“

zaidimu kambarys kaune
Žmogus voras žaidimų kambaryje Kaune

2. Kokio amžiaus vaikai laukiami žaidimų kambariuose ?

Ar bus įdomu ?

Išsirinkus žaidimų kambarį nereikėtų pamiršti, pagalvoti ar jame jūsų vaikui bus įdomu ir netrugdys kiti vaikai. Ar žaidimų kambarys pritaikytas įvairaus amžiaus vaikams?Natūralu, kad 10 metų vaikams nebus taip smagu ant čiuožynės pritaikytos 3 metų vaikams ir atvirkščiai. 

Dideli žaidimų kambariai dažniausiai pritaikyti įvairaus amžiaus vaikams ir juose galima rasti atskirų zonų mažyliams arba zonas su konsolėmis vyresniems vaikams.

Maži žaidimo kambariai dažnai būna jaukūs ir pritaikyti mažesniems vaikams. Tokiuose žaidimų kambariuose galima rasti nedidelių kamuoliukų baseinų, mažiausiems pritaikytų čiuožyklų ar supynių. Taip pat tokių kambarių privalumas, kad vaikai niekada nedingsta iš akiračio.

Metų ribojimai ?

Bendru atveju nuo 1-3 metų vaikai privalo pramogauti su lydinčio asmens priežiūra, taip pat yra žaidimų kambarių, kurie už papildomą mokestį teikia vaikų priežiūros paslaugas.

Be to žaidimų kambarių bendrose taisyklėse gali būti nurodytas vaikų  metų ribojimas pavyzdžiui ,,Žaidimų aikštelėje pramogauti gali vaikai iki 12 metų amžiaus“.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad taisyklėse neretai nurodoma kas galima ir ko negalima tam tikro amžiaus vaikams, tačiau kaip praktika rodo tai tik formalios taisyklės apsaugančios žaidimų veiklą vykdančias įmones nuo atsakomybės.

Mano kambarys mano taisyklės

Dauguma žaidimų kambarių yra universalūs ir pritaikyti įvairaus amžiaus vaikams, tačiau derėtų atsimint, kad žaidimų kambarių veiklą vykdantys verslininkai turi paisyti tik vienintelės higienos  normos (HN131:2015), todėl kiekvienas žaidimų kambarys veikia pagal vidaus taisykles, kurias nustato pats. Dėl šios priežasties kiekvienu atveju reikėtų atsižvelgti į konkretaus žaidimų kambario vidaus taisykles ir individualiai įvertinti jo tinkamuma būtent jūsų vaikui.

zaidimu kambarys klaipedoje
Žmogus Voras žaidimų kambaryje Klaipėdoje

3. Darbo laikas ir kainos

Žaidimų kambarių veiklą galime skirstyti į dvi pagrindines sferas tai gimtadienių bei kitų švenčių organizavimas arba dar kitaip vadinamos uždaros šventės ir kasdieninės paslaugos, kuomet tėvai gali atvesti savo vaikus smagiai praleisti laiką. Darbo laikas bei paslaugų kaina tiesiogiai priklauso nuo savaitės dienos bei valandų, kuriomis vyksta šventės. Jeigu planuosite aplankyti žaidimų kambarį darbo dienomis tikriausiai sutaupysite.

Kodėl žaidimų kambarys nenurodo darbo laiko?

Apsilankymas pažaisti

Žaidimų kambariai dažniausiai siūlo valandos, dviejų, trijų ar neriboto laiko apsilankymus. Nors žaidimų kambariai skirtingi, tačiau valandos apsilankymas daugumoje žaidimų kambarių gali kainuoti 2-5 €, kelių valanadų apsilankymas gali kainuoti 4-8€, o neribotas pramogų laikas iki 10€.  Vaikams iki 1 metų neretai apsilankymas žaidimų kambaryje nieko nekainuoja (tačiau ne visur). Taip pat  kai kurie žaidimų kambariai skelbia akcijas ar taiko nuolaidą didesnėms vaikų grupėms. Naudinga pasidomėti, ar galima žaidimų kambaryje atsiskaityti už paslaugas banko korelėmis ar tik grynaisiais.

Kiekvieno žaidimų kambario darbo laikas gali skirtis, nes dažniausiai dirba pagal užimtumą, o ne nustatytomis valandomis, todėl prieš vykstant pažaisti ar apsižiūrėti kambario, rekomenduoju susisiekti su žaidimų kambariu, kad netektų apsisukti prie durų.

4. Kada geriausia keliauti į vaikų kambarį ?

Vieno teisingo atsakymo nėra, tai priklauso nuo pačio vaiko ar jis mėgsta bendrauti ar jam labiau patinka pažinti pasaulį vienam. Tiesiog reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad žaidimų kambariuose skirtingu dienos metu būna skirtingas skaičius žaidžiančių vaikų. Bet kokiu atveju rekomenduočiau rinktis laiką, kuomet žaidimų kambarys nėra perpildytas, tuomet vaikai gali žaisti nesivaržydami.

5. Kokia aprangą pasirinkti?

Labai svarbu, kad žaidimų kambaryje vaikai jaustųsi patogiai. Kadangi žaidimų kambariuose gali būti čiuožyklų, patarčiau pasirinkti rūbus, kurie dengtų rankas ir kojas, nes leidžiantis yra galimybė nusvilti. Taip pat labai svarbu, kad drabužiuose nebūtų užtrauktukų ar kitų kietų detalių, kurios galėtų trukdyti pramogauti.

Nors daugumoje žaidimų kambarių saugu, tačiau iš patirties galiu pasakyti, kad drabužių siūlus ištraukti tikrai nesunku. Teko lankytis ne viename žaidimų kambaryje, kuriame tvirtinimo dirželiai (jais dažniausiai tvirtinamas konstrukcijų paminkštinimas) neatsakingai nupjauti ir palikti pakankamai aštrūs galai, galintys sugadinti drabužius.

Nemažiau svarbi ir avalynė. Žinoma žaidimų kambariuose su batais žaisti negalima, tačiau su kojnėmis gali būti nesaugu, kadangi dauguma žaidimo kambario paviršių slidūs ir skubėdami džiaugtis vaikai neretai paslysta. Todėl rekomenduočiau pasirūpinti, kad vaikai avėtų kambarines tapkutes arba kojines neslystančiu padu, tai tikrai padeda vaikams būti greitesniems ir saugesniems už kitus. 

Žinoma tėveliai džiaugiasi, kuomet vaikai patenkinti bei išsidūkę tiek , kad net nesulaukę namų užmiega mašinoje. Tačiau po linksmybių nereikėtų skubėti, o gera išeitis antri rūbeliai ar bent jau kojinių porą.

6. Kokia atsakomybę prisiima žaidimų kambariai ?

vaikučių saugumą visiškai, atsako jų tėveliai, įstatyminiai atstovai ar kiti pilnamečiai asmenys, kurių žinioje yra vaikas. 

Tokį ar bent panašų sakinį galime rasti bet kurio žaidimų kambario vidaus taisyklėse. Kadangi žaidimų kambarių veiklą reglamentuoja tik vienintelė higienos norma ( HN131:2015 ), todėl vidaus taisykles kuria patys žaidimų kambariai.

Keistoka situacija, kuomet tėvai moka pinigus bei palieka vaikus žaidimų kambariuose tikėdamiesi, kad jų vaikas saugiai ir smagiai praleis laiką, tačiau iš tiesų tieisogiai įsipareigoja patys prižiūrėti savo vaiką.

Tikriausiai dauguma tėvų neįsigilina į žaidimų kambario taisykles arba tieisog pasitiki savo vaikais bei personalu  ir palieką juos žaisti vienus.

Skaudžios svetimos patirtys..?

Visa laimė, kad dar neteko dalyvauti šventėje, kurioje vaikai būtų smarkiai susižaloję, tačiau apie tokius atvejus ne kartą buvo rašoma spaudoje. Visai nesenai, 2017 m, nutiko nelaimė viename Panevėžio žaidimų kambaryje, kuomet vaikas šokdamas į kempinėlių duobę, pakaušiu trenkėsi į metalinę siją, kuri buvo padengta tiesiog oda. Nors vaiką teko vežti į ligoninę bei siųti žaizdą, žaidimų kambarys tiesiog grąžino 5 € mokestį argumentuodami, kad vaikas nesilaikė žaidimo kambario elgesio taisyklių ir darė atbulą salto, todėl yra pats kaltas dėl nelaimės(apie šią situaciją daugiau galite skaityti čia ).

7. Kokios žaidimo kambario elgesio taisyklės ?

Kadangi saugumo lygį ir taisykles, kuriomis bus vadovaujamasi žaidimų kambaryje, nustato patys kambarių savininkai, todėl neretai jos susikuriamos tokios, pagal kurias tos įstaigos darbuotojai neatsako už nieką, o visa atsakomybė už vaikų saugumą tenka tėvams. Peržvelgęs skirtingų žaidimų kambarių taisyklių pateikiu jums keletą punktų iš jų.

Kaip atsikratoma atsakomybės ?

 • Už vaikučių saugumą visiškai, atsako jų tėveliai, įstatyminiai atstovai ar kiti pilnamečiai asmenys, kurių žinioje yra vaikas.  
 •  
 • Žaidimų aikštelėje pramogauti gali vaikai iki 12 metų amžiaus
 •  
 • Vaikų pramogų kambaryje nėra teikiamos įprastinės vaikų priežiūros paslaugos, o tik vaikų pramogų organizavimo paslaugos, vaikams nesilaikant taisyklių, visa  atsakomybė tenka tėvams/įstatyminiams atstovams, vaikų pramogų kambarys nėra atsakingas už vaiko žalos atsiradimą ir atlyginimą, kuri kilo dėl kambario taisyklių nesilaikymo ar netinkamo laikymosi, vaiko/-ų neatsargaus ar pavojingo elgesio.

GRIEŽTAI DRAUDŽIAMA

 Tampyti tinklus, sėdėti į juos įsirėmus ( jie skirti apsaugai ).

Neštis mašinas, žaislus, kamuoliukus ir kitus daiktus į įrenginį ir leisti nuo čiuožyklų ar palikti žaislus kamuoliukų baseine. Su visais žaislais žaidžiame ant žemės.

Karstytis ant konstrukcijų, lipti ant įrenginio stogo. Šokinėti nuo konstrukcijų žemyn

Su kamuoliukais žaidžiame dideliame baseine, jeigu su kamuoliukais žaidžiama už jo ribų, tai žaidėjai patys turi surinkti kamuoliukus į baseiną.

Žinoma čia pateikiamos tik kelios vaikų pramogų kambarių bendrosios taisyklės, kurios praktikoje retai taikomos ir laikomos kaip slaptas ginklas esant nemaloniai situacijai. 

Žmogus Voras žaidimų kambaryje Vilniuje

8. Kokias higienos normas privalo atitikti žaidimų kambariai?

Iki 2016 m lapkričio 1 dienos vaikų žaidimų aikštelėms ir patalpoms buvo taikomi bendrieji Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymu paslaugų teikimui nustatyti reikalavimai, o po šios datos įsigaliojo reikalavimai vaikų žaidimų kambariams.

Ši Higienos norma nustato pagrindinius vaikų žaidimų kambario įrengimo, jų naudojimo ir priežiūros sveikatos saugos reikalavimus. Tokius kaip :

 • Varstomi langai turi turėti langų atidarymo ribotuvus
 • Elektros lizdai uždengti specialiomis apsaugos priemonėmis
 • Grindų danga turi būti neslidi, lygi
 • Žaislai turi nekelti pavojau vaikų sveikatai, švarūs
 •  
 •  

Visa informaciją apie žaidimų kambariams taikomą higienos normą galite rasti čia.

9. Žaidimų kamabarių darbuotojai ir ką reikia žinoti tėvams jeigu vaikas susižeidė žaidimų kambaryje ?

Žaidimų kambaryje dirbantys žmonės taip pat labai svarbūs galvojant ne tik apie malonų aptarnavimą bet ir vaikų saugumą. Nors personalas neatsako už vaikams atsitikusias traumas, tačiau svarbu, kad žaidimų kambaryje dirbantys žmonės būtų profesionalūs bei apmokyti kaip elgtis tam tikromis situacijomis.

Gaila, kuomet tokiose vietose dirbančių darbuotojų prioritetas klientų registravimas ar naršymas socialiniuose tinkluose. Todėl prieš paliekant vaiką vieną žaisti žaidimų kambaryje labai rekomenduočiau atsižvelgti į jame dirbančių žmonių požiūrį bei kompetencijas.

Juk, tai žmonės, kurie turėtų puikiausiai išmanyti saugaus elgesio būtent jų žaidimų kambaryje principus ir taisykles. Jie pirmieji turėtų pastebėti kylančius pavojus, sudrausminti nesilaikančius taisyklių ar paguosti nusiminusius vaikus.

Nors žaidimų kambariai neprivalo teikti ar neteikia vaikų priežiūros paslaugų, tačiau būtent tuose žaidimų kambariuose, kuriuose dirbantys žmonės, jaučia atsakomybę bei meilę savo darbui vaikai jaučiasi laimingiausi, o tėvams netenka nerimauti dėl vaikų saugumo ar praleisto laiko kokybės.

O kas jeigu ?

 Savaime suprantama, kad vaikai prieš eidami į žaidimo kambarį nesimoko elgesio taiksyklių, kurių kartais yra daugiau nei 30, žinoma vedami smalsumo vaikai gali užsigauti ir bet kada, tačiau žaidimų kambariuose ta rizika išauga.

Jeigu vaikas žaisdamas susižeidžia, o tuo metu žaidimų kambaryje dirba profesionalus personalas, kuris žino kaip suteikti pirmąją pagalbą arba geba teisingai vertinti situaciją ir esant reikalui iškvieti medikus, tuomet tėvai gali šiek tiek ramiau jaustis, kad esant reikalui pagalba bus suteikta.

Dar vienas patarimas mokant už apsilankymą reikalauti čekio ir jį išsaugoti, nes kilus ginčiui, tai gali būti vienintelis įrodymas, kad jūsų vaikas susižalojo žaisdamas būtent šiame žaidimų kambaryje.

 Kilus abejonėms dėl žaidimų kambaryje esančių pažeidimų visuomet galima kreiptis į Visuomenės sveikatos centrą, kuriam pavesta vertinti žaidimo kambarių saugumą.

zaidimu kambarys vilniuje 2
Žmogus Voras žaidimų kambaryje Vilniuje

10. Tėvų zonos žaidimų kambariuose

Kuomet atsakingai išsirinkote žaidimų kambarį, pasirūpinote vaiko apranga bei  suplanavote laiką kada vyksite, laikas pagalvoti apie save. Žaidimų kambariai taip pat apie jus galvoja, tik vieni labiau kiti mažiau. Kaikuriuose žaidimų kambariuose yra atskiros tėvų zonos su staliukais ar sėdmaišiais, taip pat siūlo atsigaivinti šviežiomis sultymis ar išgerti kavos besišnekučiuojant su kitais tėvais, tačiau kituose vos rasite nelabai patogią sofą ar kėdę. Tačiau geriau saugus ir įdomus žaidimų kambarys vaikui nei patogi tėvų zona, o geriausia ir tas ir tas.

Geriausias rodiklis - Rekomendacijos

Ar teko kada prašyti draugų parekomenduoti gerą filma ar vietą mieste skaniai pavalgyti ?

Tai tikrai palengvina pasirinkimą. Žaidimų kambariai ne išimtis! Kuomet jų tiek daug, rekomendacijos turi ypatingą reikšmę ypač jei rekomenduoja patikimi ar mums  pažįstami žmonės.

Tačiau jeigu savo aplinkoje neturite žmonių, kurie lankytųsi vaikų žadimų kambariuose galite atsižvelgti į Lietuvos tinklaraštininkų rekomendacijas. (rekomenduočiau asmeninius žmonių tinklarščius , kuriuose aprašoma asmeninė patirtis ir patarimai).

Tinklaraščių įrašai, kurie gali būti jums naudingi renkantis žaidimų kambarį

Tinklaraščių įrašai, kurie gali būti jums naudingi renkantis žaidimų kambarį :

BabyBlog ( https://www.babyblog.lt/ ), tai tinklaraštis skirtas mamoms, kurio autorė Sotera Šveikauskaitė. Šioje svetainėje galite rasti sraipsnį, kuriame tinklaraštininkė dalijasi savo dukrelės gimtadienio šventės akimirkomis ir patarimais.

( nuoroda į sraipsnį : https://www.babyblog.lt/aretes-3-sis-gimtadienis-sventes-akimirkos-babyblog-lt/ )

Cukrinis Avinėlishttp://www.cukrinisavinelis.lt/ ), tai vienos mamos rašomas tinklaraštis, kuriame rasite net keletą straipsnių apie žaidmų kambarius bei organizuotas šventes.

(nuorodos į straipsnius: http://www.cukrinisavinelis.lt/svenciu-temos/921-gimtadienis-misko-feju-tema-dekoracijos-ir-receptai

http://www.cukrinisavinelis.lt/idejos-namams/766-zaidimu-ir-svenciu-kambarys-padauza-panevezyje-ir-sventems-ir-zaidimams

MamaLogas (www.MamaLogas.lt) , tai trijų vaikų mamos tinklaraštis, kuriame galite rasti asmeninius patarimus ir rekomendacijas organizuojant gimtadienio šventę patiems mažiausiems.

(nuoroda į straipsnį  : http://www.mamalogas.lt/laisvalaikis-su-vaikais/zaidimu-kambarys-patiems-maziausiems/ )

zaidimu kambarys kaune
Žmogus Voras žaidimų kambaryje Kaune

Ką praleidau ?

Kievieną kartą būdamas žaidimų kambaryje atrandu vis kažką naujo.

Pavyzdžiui paskutinį kartą žaidimų kambarje atkreipiau dėmesį į kamuoliukų baseine esančius kamuoliukus ir pastebėjau, kad net jų kokybė labai skiriasi.. Vieni gali būti kokybiški tvirti, o kiti vos užmynus subliūkšta …

Tai tik parodo kiek dar daug neatrasta. 

Jeigu kažko nepaminėjau arba jūs taip pat turite patarimų ar norėtumėte pasidalinti savo patirtimis galite susisiekti su manimi  arba parašyti savo komentrą po šiuo įrašu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *